pondělí 24. února 2014

Nokia s Androidem pod Microsoftem? Ono to začíná dávat smysl.

Nejdřív Microsoft, nepřesně řečeno, „koupil Nokii“. Potom se objevily spekulace o Nokii s Androidem, které byly v Barceloně potvrzeny. A do toho se objevuje spekulace, že by měl Microsoft umožnit běh aplikací pro Android na Windows. Dává vám to smysl? Začínám tušit, co se chystá.

Tento článek je spekulace. Snažil jsem se ale fakta odlišit od domněnek.

Telefony s Androidem byly skutečně představeny

Jasný fakt je, že Nokia smartphony s Androidem skutečně představila. Jde o levnější smartphony, mají systém upravený do vzhledu Windows Phone a nemají Google Play. Uživatel s telefonem dostane prostor v úložišti OneDrive od Microsoftu. Dokonce v systému lze najít označení „Nokia X software platform 1.0.1“, jako by to ani nebyl Android. Samo o sobě některé věci, zejména absence Google Play, znějí jako šílenost, ale s ostatními událostmi to dohromady začne dávat smysl.

Tyto telefony nejspíš bude vyrábět Microsoft

Ještě šíleněji může na první pohled znít, že tyto telefony bude nejspíš vyrábět Microsoft. Microsoft totiž koupil mobilní divizi Nokie. (Nekoupil celou firmu Nokia – ta bude stále existovat a bude dělat mapy Here, bude mít Nokia Solutions and Networks a další.) Zdroj už přesně nevím, ale od převzetí mobilní divize (očekává se první čtvrtletí 2014) do zhruba konce roku 2015 nebude, tuším, Nokia podle dohody smět vyrábět vlastní telefony. Těžko tedy můžeme předpokládat, že tyto telefony bude dělat Nokia. Spíš to převezme Microsoft s celou divizí Devices & Services.

Teoreticky by Microsoftu snad nemělo nic bránit v zahození těchto telefonů. Hádám ale, že se tak nestane. Spíše to vypadá, jako by vývoj těchto telefonů začal na pokyn Microsoftu.

I když je bude vyrábět Microsoft, mohou ještě mít značku Nokia

Nenechte se zmást, i když Nokia jako taková nebude patřit Microsoftu a bude stále mít svoji původní značku, dohodla se s Microsoftem na tom, že v některých případech může použít její značku. Můžeme se hádat, jestli „current Nokia mobile phone products“ napsané 3. 9. 2013 zahrnuje i telefony představené v roce 2014. Tisková zpráva nicméně není smlouva a právníci nejspíš pro skutečnou dohodu udělali přesnější formulaci. Dávalo by smysl, kdyby Microsoft nemusel rebrandovat všechny předchozí telefony a značku Nokia vypustil až u těch nových.

Microsoft prý snad umožní běh aplikací pro Android na Windows

Objevují se spekulace, že Microsoft umožní na Windows spustit aplikace pro Android. Nejspíš ale pouze ty, které sám schválí ve Windows Store. Instalace APK ze souboru tak asi možná nebude, Google Play nečekejte vůbec. Myslím, že podpora aplikací pro Android na Windows sice bude, ale bude to s ní trošku vlažnější, než to na první pohled může vypadat.

Zaprvé, těžko tu bude 100% kompatibilita. Některé aplikace pro Android mohou být vázány nějakým způsobem na Linux a to se Microsoftu asi nebude chtít řešit. (To se mimochodem nechtělo řešit ani BlackBerry, které to s aplikacemi pro Android myslí asi o něco vážněji.) Jiné aplikace zase používají Google Play Services, které tu bez dohody s Googlem nebude. (A pokud chce Microsoft schvalovat aplikace a mít provize z prodeje, dohoda tu asi nevznikne.) Microsoft může místo Google Play Services nabídnout alternativu s podobným či stejným API, ale třeba podporu push notifikací bude muset vyřešit vývojář i na serveru. Opět tu můžeme vidět do jisté míry paralelu s BlackBerry OS 10, kde též řešili podporu aplikací pro Android.

Zadruhé, možná ani po „jailbreaku“ nepůjde instalovat vlastní APK. Microsoft totiž nemusí dát do Windows obecný runtime pro aplikace pro Android. Možná bude mít pouze nějakou on-line službu, která aplikace pro Android (s nějakými omezeními) konvertuje pro Windows Phone. K této službě se mohou vázat různá omezení, která i v případě odemčeného telefonu zabrání nebo aspoň významně ztíží instalaci cizí aplikace jako APK.

Na druhou stranu, možná bychom nemuseli čekat na Windows 9, jak některé zdroje tvrdí. Touto cestou může Microsoft nabídnout tyto aplikace i pro starší Windows. V extrémním případě by věškeré potřebné součásti byly přímo v té konvertované aplikaci.

Microsoft to nejspíš dělá zejména kvůli Windows Phone. Smysl to ale může mít i kvůli desktopovým Windows – pro ty je sice aplikací dost, ale asi málo z nich je přizpůsobených pro dotykové ovládání. Pokud budou mít vývojáři možnost se věnovat hlavní platformě (Android) a s minimem práce ty aplikace dát i na Windows Store, budou tak nejspíš činit mnohem ochotněji a Microsoft by mohl tak rychleji zaplnit nedostatek aplikací.

Z Nokia X software platform může být „Windows Phone Lite“

Pokud ale bude podpora aplikací pro Android na Windows Phone, začínají dávat smysl telefony s Androidem. Zvláště když jsou upraveny tak, aby to Android moc nepřipomínalo a bude mít jiný obchod s aplikacemi. Navíc s nimi dostane člověk 10GB v OneDrive od Microsoftu. Jde o lowendy, které nebudou příliš konkurovat Windows Phone. Zatím snad vše nasvědčuje tomu, že Windows Phone budou pro Microsoft hlavním operačním systémem a upravený Android bude pro lowendy. Očekávám, že nastane zhruba toto:

 • Pokud budu chtít aplikaci pro Android vystavit na obchodu Nokie (nebo Microsoftu?), bude muset splňovat stejná omezení jako pro Windows Marketplace. (Možná se najdou výjimky – například aplikace, které mají speciální verzi pro Windows Phone.)
 • Na Nokiích s Androidem nepůjde instalovat aplikace z neznámých zdrojů, ale pouze schválené aplikace z obchodu. Naproti tomu na běžných Androidech je instalace z neznámých zdrojů otázka jednoho zatržítka v nastavení.
 • Obchod Nokie časem splyne s Windows Marketplace.
 • Všechen software pro Nokia X software platform půjde spustit i na Windows Phone. Naopak to ale platit nemusí.

Teď by to všechno mohlo dávat smysl. Microsoft by skutečně dělal telefony s Androidem, ale měl by tam Windows Marketplace a vlastně by ty telefony až tak nekonkurovaly těm s Windows Phone. Android v podání Microsoftu by byl spíše Windows Phone Lite.

Nové smartphony s Windows Phone by mohly používat značku Lumia, kterou Microsoft dostane od Nokie. Nové smartphony s Androidem by spíše použivaly jinou značku. Možná Asha, možná ještě jinou.

Možná se dočkáme navigace Here pro Android

Navigaci Here bude mít Microsoft licencovanou, ale patřit bude stále Nokii. Pokud tyto nově představené telefony mají mít Nokia Here, znamená to jediné – Nokia tuto navigaci připravila i pro Android. Samozřejmě nevím, jestli půjde nainstalovat do běžných telefonů s Androidem ani jestli tak půjde učinit oficiálně. Možná se ale objeví i přímo v Google Play. když Nokia nepatří Microsoftu, zveřejnění navigace Here v Google Play by dávalo smysl.

Budou aplikace pro Android univerzální?

Aplikace pro Android již dnes umí spustit Jolla (podrobnosti neznám) a BlackBerry OS 10 (s jistými omezeními). Nejspíš to bude do jisté míry umět i Windows. Stane se to trendem?

Hádám, že u iOS se podpory aplikací pro Android jen tak nedočkáme, aspoň zatím. Na to jsou příliš mainstreamové. Možná bude ale situace jiná třeba u Ubuntu. Technicky to může být i jednodušší než u Windows.

Na druhou stranu se jednotlivé operační systémy od sebe více nebo méně liší i logikou ovládání. Pokud bude snaha dostat k sobě aplikace pro cizí systém, mohou si s sebou vzít i logiku ovládání. V jednodušších případech to mohou vyřešit upravené knihovny, jindy ale bude potřeba ruční práce programátora a případně i návrháře UI. Jenže se může také stát, že aplikace pro ten OS nebudou mít uživatelské rozhraní dostatečně přizpůsobené a ovládání „infikují“ zvyky z Androidu.

2 komentáře:

 1. Jolla obsahuje Alien Dalvik, komerčně dostupné řešení, alternativní implementaci Dalviku. Jelikož je Jolla sama linuxový telefon, dokážu si představit, že tam s tím až tolik problém není. Neobsahuje samozřejmě Google Play Services (či jak se to...) a jako obchod se nejčastěji používá integrovaný Yandex store nebo Amazon store či podobné third party obchody s androidími aplikacemi. Řekl bych, že je s během androidích aplikací na Jolle minimum problémů (Pubtran, Google Authenticator nebo aplikace Komerční banky jedou bez problémů), snad jen chybějící mapové widgety (které jsou AFAIK součástí Google Play Services). Dokonce jsem někde četl, že se na Jollu dá nainstalovat alternativní launcher (např. ADW) a taky Google Play (samozřejmě neoficiální cestou).

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za doplnění informací o Jolle. Takže nejspíš bude podpora aplikacé pro Android stejná nebo lepší než v BlackBerry OS 10.

  BlackBerry OS 10 sice těžko bude mít Google Play Services, ale třeba push řeší, byť má na to vlastní implementaci. Nejspíš implementovali kousky API Google Play Services. Teoreticky by neměl být problém stejným způsobem doplnit podporu map od jiného poskytovatele.

  OdpovědětVymazat