Ačkoli se do řetězovek obvykle nezapojuju, výjimka potvrzuje pravidlo. Této se přezdívá Tříkrát jedenáct a obsahem je napsat:
- Jedenáct zajímavostí o sobě
- Odpovědět na jedenáct otázek od bloggera, který člověka nominoval
- Vymyslet dalších jedenáct otázek pro dalších jedenáct bloggerů
Mě do toho namočil Karel Kilián (@karelkilian), autor Týdnovin na blogu ZaRohem.cz, redaktor na SvětAndroida.cz a mnoho dalšího.
Troška historie
Pátral jsem, kdkud tato řetězovka pochází. Dostal jsem se k různým bloggerkám a k anglickým blogpostům, kde se tomu říká blogger tag. Po cestě se mírně upravila pravidla, nevadí. Dostal jsem se až k nějaké Lauře, která dostala nominace od dvou lidí, dál jsem už pátrat nechtěl.
Pár zajímavostí o mě
- Jmenuju se Vít Šesták, ale neříkejte mi „Víte“, ledaže byste mi vykali.
- Dlouhodobě mě zajímají IT, takže hádejte, co studuju. A při studiu i pracuju v oboru.
- Vedle IT mě zajímá také ekonomie, dopady různých daní a regulací. To je právě důvod, proč regulace nemám rád.
- Nepěstuju moc peníze doma ani na bankovním účtu. Běžný bankovní účet téměř nepoužívám kvůli zákonu o kapitálové přiměřenosti, který směruje banky k tomu, aby nakupovaly státní dluhopisy. Místo toho investuju na burze sám.
- Mám rád decentralizaci. A to v různých podobách: kromě relativně centralizovaného Twitteru mě tedy najdete i na decentralizovaných sítích (Friendica, Diaspora, StatusNet). Twitter sleduju přes RSS. Kontaktujete mě přes Jabber nebo SIP, ale ne přes ICQ, Skype nebo Facebook. České koruny sice používám (ono v ČR moc jiných možností není), ale moc nepřechovávám.
- Prý mám občas svérázný smysl pro humor. Ale nefunguje to na požádání.
- Z programovacích jazyků mám nejradši Scalu, ale programuju v ledasčem.
- Rád běhám. Obvykle kolem 10 km. Jednou jsem dal i dvacet, ale pak mě bolely ruce. Nohy kupodivu ne.
- Nekouřil jsem, nekouřím a nejspíš ani kouřit nebudu. Nemám k tomu důvod.
- Alkohol je ale něco úplně jiného :). Ale jen jednou za čas.
- Občas jsem líný, ale jindy jsem striktní a někdy dokonce i normální.
Otázky od Karla Kiliána
- Jaký telefon s jakou verzí operačního systému používáš jako svůj hlavní?
- Mám Sony Ericsson Xperia Mini Pro (SK17i) s Androidem 4.0.4. Jelly Beany mi zatím moc nechutnaly, byť se mohou důvody zdát malicherné. Hardwarová klávesnice je pro mě u telefonu nutná součást. (Hádejte, na čem právě píšu...) I proto se dívám tak trochu na BlackBerry. Ale dost váhám, jsem skeptický k BB OS 10.
- Jaký seriál z těch, jež aktuálně běží (i v zahraničních) v televizi, máš nejraději?
- Nesleduji televizi. Sleduji snad jen RSS, e-mail a burzu. A tam moc seriály nejsou.
- Kdyby sis mohl/a vybrat jakékoli povolání, jaké by to bylo a proč?
- Přemýšlím, co mě teď omezuje ve volbě povolání. Něco se najde, například moje schopnosti (jako grafik bych se zřejmě neuživil), ale věci, které mi nejdou, mě obvykle taky moc nebaví. Další věc je poptávka. Ale ani tady nejsem nějak zásadně limitován.
Takže vlastně spíš odpovím, co dělám nebo budu dělat: během studia programuju a obchoduju na burze. Víc mě ale zajímá to programování.
- Co bys udělal/a s deseti miliony korun?
-
Asi tu není moc věcí, které lze koupit a které by mě učinily šťastnějším. Možná budu časem potřebovat vlastní byt, ale jinak moc nevím. Vlastní auto? Na co?
Nejspíš bych tedy peníze investoval. Ptáte se do čeho? Sám nevím. Poslední dobou neřeším, do čeho ty volné peníze investovat, ale kde vzít volné peníze. Možná částečně i do nějaké kampaně, kde bych propagoval myšlenky, které mi jsou blízké. Ale možná je to naivní.
Ptáte se na pomoc chudým? V zásadě nejsem proti. Otázka ale je, jakou by měla mít podobu. Jedna možnost je přímá (jednorázová) pomoc chudým, druhá možnost je investice.
- Pokud bys musel/a emigrovat, do které země by to bylo?
- Ideálně emigrovat nebudu. Kdybych už musel, nechtěl bych jet moc daleko, takže asi Švýcarsko. Nejspíš je to jedna z nejbližších zemí (po Lichtenštejnsku, které ale se Švýcarskem sdílí například měnu a armádu), kde bych si emigrací skutečně pomohl.
- Co Tě dokáže opravdu naštvat?
- Máloco. Přemýšlím, kdy jsem byl naposledy opravdu naštvaný.
- Existuje slušný a poctivý politik? Kdo to je?
- Důležité je si prvně ujasnit, co si pod tím představíme. A i pak je otáka, jakou tomu dávat váhu. Umím si představit slušně vystupujícího politika, který se slušným vystupováním odhlasuje nějakou příšernost. Je slušný? Možná ano. Ale pak bych slušnosti v politice nedával až takovou váhu.
Jak bych byl rád, kdyby byli u moci arogantní politikové, kteří mi dají pokoj, a ne sluníčkoví přetvářkové, kteří mi berou svobody a peníze.
— Jan Sychra (@JanSychra) 1. 10. 2012A poctivost? Asi se shodneme, že politik, který přijme nějaký úplatek, není poctivý. A dál? Počítají se například úplatky voličům v podobě výměny hlasu za to, že jedněm něco sebere a druhým něco dá?
Někdo by mohl říct, že člověk poctivý, když jedná podle svědomí. To bych asi věřil třeba paní Fischerové, ale potom má určitě jiné svědomí než já. A co lidé bez svědomí? Ti jsou poctiví automaticky?
Aby nedošlo k mýlce, nechci se vysmívat slušnosti ani poctivosti. Když bych vybíral zaměstnance, asi bych nechtěl nikoho nepoctivého. Ale co by byl platný poctivý zaměstnanec, který by tomu nerozuměl? A slušnost je IMHO zvlášť v politice přeceňována, i když samozřejmě budu rád za slušného člověka.
V zastupitelstvu městské části je pár lidí, se kterými se znám osobně a kterým věřím. (A opravdu jsem od nich nedostal zakázku. Ani jednu.) Najdou se určitě i další slušní a poctiví politici, ale málokdo se dostane někam vysoko -- do parlamentu přes d'Hondta nebo do senátu přes většinový systém. Možná pan Kubera patří mezi světlé výjimky, ale třeba mi to někdo vyvrátí.
- Hledáš někdy své jméno na Internetu?
- Párkrát jsem hledal, ale nedělám to moc často. Ale dopadl jsem celkem dobře, třeba kamarád měl jako první výsledek jeden náš neúspěšný projekt.
- Pokud máš Twitter, sleduješ nějakým způsobem, kdo Tě přestal followovat?
- Občas se podívám, kdo mě followuje, ale těžko z hlavy zjistím, kdo zmizel.
- V jakém textovém editoru odpovídáš na tyto otázky?
- V ColorNote (editor pro Android), závěrečné úpravy v Geany (takový editor na všechno, když nepotřebuju IDE).
- Jak často uklízíš svůj pokoj/byt/dům?
- Nepravidelně. Dobrou inspiraci vidím v generačním garbage collectoru :)
Moje otázky
- Vyslechneš/přečteš si radši názor od člověka s podobnými názory, nebo s odlišnými názory?
- Jak se stavíš ke kouření?
- Je potřeba chránit děti před svými rodiči (např. před špatnou výchovou), nebo to napáchá více škody než užitku?
- Jaký máš vztah k autoritám?
- Budeš při nejbližších prezidentských volbách volit?
- Na čem sis poprvé přečetl(a) tyto otázky? (Na mobilu, tabletu, počítači, papíru, e-papíru, ...)
- Které sociální sítě používáš? Kterým se vyloženě bráníš?
- Čteš si i na místech pro čtení ne zrovsna určených, např. na záchodě?
- Kupuješ software? A hudbu?
- Plánuješ si čas (aspoň vstávání, oběd apod.), nebo necháš vše plynout a nějak to dopadne?
- Co je pro Tebe úpěch? (Co u sebe považuješ za úspěch?)
A nominováno jsou..
Přemýšlel jsem, jestli mám nominovat spíš ty, které znám, nebo ty, které neznám. Nakonec jsem to zkombinoval: